Libijski lider Muamer Gadafi je poručio da će se boriti do svoje „posljednje kapi krvi“ i pozvao pristalice da izađu na ulice i suprotstave se demonstrantima koji traže njegovu ostavku.
On je vikao i udarao pesnicom o govornicu u žestokom govoru nakon noći krvavog obračuna u prijestonici u pokušaju da se uguši pobuna koja je izazvala pukotine u njegovom režimu.
U braon odjeći i sa turbanom, govorio je za državnu televiziju ispred njegove rezidencije u Tripoliju, koja je znatno oštećena u američkom bombaškom napadu 1986. godine, čija je meta bio on i koja je ostala ruinirana kao spomenik prkosa.
Kamera je povremeno zumirala ogromnu pesnicu koja gnječi američki avion, spomenik ispred rezidencije.
Ali, u isto vrijeme je prikazivan nestvarni prizor libijskog lidera koji viče i maše rukama potpuno sam u oronulom predvorju zgrade bez publike, okružen polomljenim opekama koje su visile sa krova, urušenim betonskim stubovima i ogoljenim vodovodnim cijevima.
„Libija želi slavu, Libija želi da bude na vrhu, na vrhu svijeta. Ja sam borac, revolucionar iz šatora... Umrijeću kao mučenik na kraju“, rekao je, obećavši da će se boriti „do moje posljednje kapi krvi.“
Zavedena omladina
Šezdesetdevetogodišnji lider je rekao da su protivnici vlade „pacovi i plaćenici“, koji prema libijskom zakonu zaslužuju smrtnu kaznu.
Demonstrante je opisao kao zavedenu omladinu kojoj je „mala, bolesna grupa“ dala drogu i novac da napadne zgrade policije i vlade. Pozvao je svoje pristalice da odmah izađu na ulice da ponovo uspostave kontrolu i da napadnu lidere protesta.
„Vi muškarci i žene koji volite Gadafija... izađite iz vaših domova i borite se na ulicama“, rekao je. „Izađite iz kuća i napadnite ih u njihovim jazbinama. Oni opijaju vašu djecu i šalju ih u smrt. Zbog čega? Da unište Libiju, da zapale Libiju“.
„Policijski kordoni će biti uklonjeni, idite i borite se sa njima“, rekao je Gadafi, odbijajući da se povinuje pozivima njegovih diplomata, vojnika i demonstranata da se povuče sa vlasti.
„Pokažimo im kakva je narodna revolucija. Izađite iz kuća sada.“
„Naprijed, naprijed, naprijed!“, zaurlao je na kraju govora, dižući obje pesnice u vazduh i napustio govornicu. Poljubilo ga je desetak pristalica, od kojih su neki bili u uniformama snaga bezbjednosti. Potom je ušao u vozilo za golf i nestao.
Signal eskalacije
Njegov poziv mogao bi biti signal oštre eskalacije krvoprolića u Tripoliju, koji ima 2 miliona stanovnika. Po ulicama u nekoliko djelova grada juče ujutro su bila razbacana tijela ubijenih demonstranata jer su pripadnici Gadafijevih snaga bezbjednosti pucali na svakog koga su zatekli napolju, navela je agencija AP.
Ulice Tripolija juče su bile uglavnom puste i tek se po neko usudio da ode da kupi zalihe hljeba i drugim potrepština, strahujući od Gadafijevih ljudi, rekao je jedan od stanovnika prijestonice za AP. Međutim, on je kazao da se demonstranti pripremaju da se ponovo okupe kad padne noć.
„Namjera svih je da ovo bude odlučujuća noć“, rekao je.
Osuda iz svijeta, vojska gubi kontrolu
Izbjeglice koje prelaze u Egipat preko libijske granice kazale su da Gadafi koristi tenkove, borbene avione i strane plaćenike da uguši sve intenzivniju pobunu.
Savjet bezbjednosti UN je juče održao vanrednu sjednicu a zapadne diplomate su vršile pritisak da to tijelo zatraži hitni prekid Gadafijevog obračuna sa demonstrantima.
Njemačka kancelarka Angela Merkel kazala je da je Gadafijev govor „vrlo, vrlo zastrašujući“ i dodala da je on objavio rat sopstvenom narodu.
Rojters je javio da je ona na konferenciji za novinare rekla da će podržati sankcije protiv Libije ukoliko Gadafi ne zaustavi nasilje.
Američka državna sekretarka Hilari Klinton je pozvala Gadafija da „zaustavi neprihvatljivo krvoproliće“ i poručila da svijet „sa uzubunom“ prati događaje u Libiji, prenio je AP.
Kako međunarodna osuda raste, države širom svijeta traže načine da izvuku svoje državljane iz Libije.
Do erupcije nereda u Tripoliju je došlo nakon nedjelje protesta i krvavih sukoba na istoku Libije, koji su uzdrmali skoro 42-godišnju Gadafijevu vladavinu.
Istočni dio zemlje više nije pod Gadafijevom kontrolom, rekli su dopisniku Rojtersa pobunjeni vojnici u gradu Tobruk.
Snage bezbjednosti se bore na više frontova – protiv demonstranata i sve većeg broja vojnih jedinica koje okreću leđa Gadafiju. Režim je takođe pogođen nizom ostavki ambasadora u inostranstvu, uključujući libijsku delegaciju u UN, kao i nekoliko zvaničnika kod kuće.
Gadafijeve snage su u odgovoru na takvu situaciju pokrenule najkrvaviji obračun u jednoj arapskoj zemlji protiv talasa protesta koji su zahvatili region, u kojima su zbačeni lideri Egipta i Tunisa.
Hjuman rajts voč je saopštio da su 62 osobe poginule u sukobima u Tripoliju u protekla dva dana, povrh prethodnog bilansa od 233 stradalih. Opozicione grupe kažu da je ta cifra puno veća. Šefica Kancelarije UN za ljudska prava Navi Pilaj je rekla da bi se ta ubistva mogla kvalifikovati kao zločin protiv čovječnosti i pozvala je na međunarodnu istragu.
Pobuna u Libiji, trećem po veličini proizvođaču nafte u Africi, izazvala je rast cijena iznad 108 dolara za barel a OPEC je saopštio da će proizvoditi više sirove nafte ukoliko budu prekinute isporuke iz Libije.
Bonus video: