Dio ruske zajednice u Baru traži otvaranje škole na ruskom jeziku, poput one u Budvi, a tim povodom već je bilo neformalnih kontakata sa OŠ „Anto Đedović“ u Šušanju koja je trenutno najmodernija i najopremljenija u Crnoj Gori- potvrđeno je “Vijestima“ u toj zajednici.
Iz uprave šušanjske škole kazali su da nije bilo nikakvih zvaničnih obraćanja, „a možda ima takvih razmišljanja jer je škola savremena i izuzetno opremljena“. U svakom slučaju, zakonska procedura je jasna, za rad takve škole ili posebnog odjeljenja na ruskom jeziku, potrebna je dozvola za rad od Ministarstva prosvjete, a nakon toga slijede licenciranja i prevodi dokumenata za predavače.
Priča o potrebi formiranja ruskog odjeljenja skreće pažnju i na prisutnost ruske zajednice u društvenom životu grada pod Rumijom. Intenzivno doseljavanje državljana Ruske Federacije u najveću crnogorsku luku počelo je na samom početku buma nekretnina u ljeto 2006. U međuvremenu, od isljučivo kupaca stanova, kuća i placeva, Rusi su u Baru postali i vrlo aktivni preduzetnici-vlasnici kafića, restorana, kozmetičkih salona, igraonica, agencija za nekretnine...
Preko cijele godine, auta sa ruskim tablicama špartaju uzduž i poprijeko Topolice, a ruski jezik možete čuti na barskim ulicama, šetalištu i u radnjama. Samo letimičan pogled na novinske kioske ukazuje koliko je ruski jezik zastupljen u barskom kraju, na Topolici možete svakog dana pronaći namanje desetak različitih ruskih časopisa.
Među njima je možda i najuticajniji mjesečnik „Ruski vjesnik“ koji je početkom godine sproveo istraživanje iz kojeg su proizašli krajnje zanimljivi podaci.
Jedrenje omiljeni sport Rusa
"Prema zvaničnim podacima crnogorskih institucija, u Baru se nalazi preko 1.200 ruskih državljana sa prijavom boravka, s tim što ovaj broj tokom godine varira. Dakle, ruska zajednica na primorju najbrojnija je upravo u ovom gradu", kaže Gulja Smagulova, urednica magazina.
Samim tim i barske škole su dobile nove đake. U Šušanju ih je najmanje petnaestak, u OŠ „Jugoslavija“ nema razreda u kojem nema malih Rusa, a u centralnoj gradskoj školi-OŠ „Blažo Jokov Orlandić“ na Topolici, sada ih je četrdesetak.
"To su po pravilu dobra i vaspitana djeca koja, uočljivo je odmah, imaju veoma odgovoran odnos prema učenju i procesu obrazovanja uopšte. Naročito se ističu u matematici i prirodnim predmetima. Na početku, kada tek počnu da pohađaju nastavu, bude problema zbog nepoznavanaja jezika, ali, kad ga nauče, postižu sjajne rezultate", kaže Svetlana Đurović-Macanović, direktorica škole.
Ruski đaci su takođe brojni i u Muzičkoj školi „Petar II Petrović Njegoš“. Uopšte uzevši, ruska zajednica u Baru, osim biznisa, poseban doprinos daje na polju kulture i umjetnosti. Samo u posljednjih mjesec dana, Bar je u Domu kulture ugostio IV festival „Dani ruskog filma u Crnoj Gori“ koji je prikazao osam ostvarenja recentne ruske filmske proizvodnje u Dvorcu kralja Nikole, slike nastale na ljetnjoj likovnoj koloniji ruskih umjetnika u Sutomoru, te u Galeriji „Velimir A. Leković“ veliku samostalnu izložbu Adnreja Muntjana, ruskog slikara koji od 2007. živi u Crnoj Gori.
Ruska zajednica u Baru, osim biznisa, poseban doprinos daje na polju kulture i umjetnosti
Preksinoć je na međunarodnom TV festivalu u hotelu “Prinses“ priređeno veče ruskih TV filmova na kojem je bio i ruski ambasador u Crnoj Gori Aleksandar Nesterenko. Svi ovi programi su veoma posjećeni, a pored samih ruskih državljana, privukli su pažnju i velikog broja Barana.
U Dvorcu kralja Nikole avgusta 2007. u prisustvu tadašnjeg ambasadora Rusije u Crnoj Gori Jakova Gerasimova, predstavnika diplomatskog kora, Vlade Crne Gore i rukovodstva lokalne uprave, otvoren je Ruski centar uz propratnu izložbu „Blago Rusije“ i spektakularni vatromet čijih su šest minuta koštali preko 10.000 eura!
Ni nautički aspekt ruskog bivstvovanja u Baru nije zanemarljiv. Ruske putničke agencije drugo ljeto zaredom su zakupile feribot „Sveti Stefan“ koji je tokom jula i avgusta obavio dvadesetak namjenskih putovanja za Bari za ruske državljane, koji su u glavnom gradu Pulje posjećivali hram Svetog Nikole. U barskoj marini ruske kompanije su dugogodšnji zakupci gatova, a ruski jedriličarski klubovi su za svoje sunarodnike sproveli više kurseva jedrenja. Inače, na vezu u Baru je više desetina jahti i jedrilica čiji su vlasnici Rusi.
Bilbordi na ruskom u Baru
Zainteresovani da ulažu u Bar
"Ruske kompanije su zainteresovane da u Baru ulažu, prije svega, u sektore građevinarstva, ekologije, solarne energije i turizma", kazao je 27. decembra prošle godine ambasador Ruske Federacije u Crnoj Gori Andrej Nesterenko u prvoj zvaničnoj posjeti Opštini Bar.
Ambasador Nesterenko je tada akcentovao da je Opština Bar sa ruskim Fondom za javnu diplomatiju „A. M. Gorčakov“ već potpisala pismo o namjerama za otvaranje rusko-crnogorskog centra.
Galerija
Bonus video: