Izvršna direktorica Daily Press-a, Marijana Kadić Bojanić kazala je da se treba postaviti pitanje kako urednici rade sa novinarima i da li su oni dovoljno pripremljeni na pritiske.
"Istraživanje je pokazalo da pritisci najviše dolaze od političara. Političari se, vrlo često, žale na fotografije koje objavljujemo...", kazala je Kadić Bojanić na konferenciji "Novinarstvo u Crnoj Gori: Profesija u kojoj rastu podjele i pritisci" koju je UZOR organizovao danas u Podgorici.
Generalni direktor Radio televizije Crne Gore (RTCG), Boris Raonić kazao je da je najbitnije definisati šta se podrazumijeva pod pritiskom i koliko su novinari svjesni koja je njihova uloga.
"Nije svaka komunkacija sa nekim ko ima moć pritisak. Naravno, pritisak će zavisi od psihološkog profila. Nije svako iskazano nezadovoljstvo pritisak i tu mi moramo da budemo pošteni. Mnogo se priča o napadima na novinare. Ozbiljan problem u Crnoj Gori je nasilje. Nije dobro da novinari stavljaju u fokus ono što se njih lično tiče, već mora da postoji balans. Nije najbitnije pitanje nasilje nad novinarima. Vidimo šta se sve dešava kada je u pitanju nasilje u Crnoj Gori", kazao je Raonić.
Prema njegovim riječima, za novinare je bitno da intenzivno komuniciraju i da budu svjesni svoje uloge. Potencirao je komunikaciju kao ključ uspješne saradnje, i dodao da nije fer fokusirati se samo na, kako je rekao, jednu stranu medalje.
"Bilo je velikih novinara koji su ubijeni i prebijeni u Crnoj Gori, a bilo je i drugih...", rekao je Raonić.
On smatra da je novinarstvo postizanje konsenzusa između sagovornika.
Direktorica Televizije E, Sonja Drobac rekla je da novinarstvo nije postizanje konsenzusa među sagovornicima i da to "nikad neće biti".
"Nema balansa prema nasilju. Ne postoji, i to je slovo 'A' azbuke i abecede. Nulta tolerancija. To je prvi korak koji moramo da napravimo", kazala je Drobac.
Kadić Bojanić: Pritisci ne smiju doći do redakcije, da li će se klijent naljutiti, ne treba da se tiče redakcije
Kadić Bojanić je kazala da pritisci ne smiju doći do redakcije.
"Na redakciju, ni na koji način, ne utiče to šta se dešava na tržištu. Kad je sami opstanak medija u pitanju, politička situacija utiče na komercijalne medije. Prvi razlog je da Crna Gora nikada nije uradila procjenu marketinškog tržišta i nikada nije odredila koji će biti broj medija u našoj zemlji... Ovdje smo imali veliki broj televizija na jako malom marketinškom prostoru", istakla je.
Prema njenim riječima, u Crnoj Gori je bio veliki broj televizija koje su gasile, a neke preživjele teške finansijske situacije.
"Redakcija treba da se vodi i etičkim kodeksom, i zakonima vezanim za medije i sopstvenim pravilnicima. Zadatak redakcije je da se trudi da bude što profesionalnija. Da li će se klijent naljutiti, to ne treba da se tiče redakcije", ocijenila je Kadić Bojanić.
Drobac je kazala da je za nju poražavajuće što se ne čuje to što "govore" mediji.
"Ako želimo da sačuvamo domaće medijsko tržište, moraćemo neke stvari da promijenimo", istakla je.
Kako tvrdi, kada govorimo o medijskom tržištu u Crnoj Gori, nema napora da se "neke stvari urede".
"Svima nam je bio važniji tuđi interes, a ne medijski i građana Crne Gore. Nema konsenzusa. Zna se čija je odgovornost... Rezultati su mizerni. Ekonomski uticaj uglavnom se svodi na politički. Velika većina oglašivača nije iz Crne Gore...", kazala je Drobac.
Raonić: Nažalost, imamo medije u Crnoj Gori koji su dobar sluga, a loš gazda prema političkim grupama; Kadić Bojanić: Samo vlasništvo apsolutno ništa ne znači
Raonić je kazao da mu ne odgovara lažni medijski profesionalizam, jer to ne šalje dobru poruku.
"Nažalost, imamo medije u Crnoj Gori koji su dobar sluga, a loš gazda prema političkim grupama... Ne izigravam ni ja velikog profesionalca, to vam mogu reći", kazao je on.
Kadić Bojanić je kazala da vjeruje da postoji samo jedna polarizacija - na profesionalne i neprofesionalne medije.
"Samo vlasništvo apsolutno ništa ne znači, već regulacija i samoregulacija... Ne možemo medije, njihovo otvaranje i stvaranje da poredimo sa piljarama i hirurškim ordinacijama, zato što su informacije nešto što je od javnog značaja. Mediji postoje zbog toga da bi konzumenti, na osnovu onoga što čuju i vide, donijeli važne odluke", kazala je ona, dodajući da nije "normalno da se otvara veliki broj medija".
Kadić Bojanić povlači granicu između otvaranja velikog broja medija i medijskog pluralizma, i napominje da se između njih ne može staviti znak jednakosti.
Kazala je da medijski pluralizam, zapravo, podrazumijeva mogućnost građana da biraju. Istakla je da niko u Crnoj Gori ne zna koliko zapravo ima medijskih portala.
"Lakše se progutaju mediji i ljudi u medijima ako ste ranjivi i ako nemate snažnu granu u redakciji...", istakla je ona.
Drobac je akcentovala da je važno znati šta je posljedica pogrešne politike kada su u pitanju mediji.
"Ni država to ne razumije, niti želi da razumije. Postoji pritisak medija na medije, ali mi se čini da je važnije pričati o pritiscima koje prave takozvani mediji", kazala je Drobac.
Raonić je kazao da je 20 miliona eura za Javni servis "ništa".
"Javni servis mora da ima program na albanskom i romskom jeziku i to su ogromni troškovi. Po zakonu mora da ima dva opšta kanala na televiziji i dva na radiju. Mi smo smanjili troškove, ali 20 miliona je premalo za javni servis. Mi smo preskromni za javni servis", rekao je.
Kadić Bojanić je kazala da je Raonićevo dvorište (RTCG) i "dvorište javnosti".
"Treba da prvo dobro pobrinete to što radi Javni servis. Kad sve to upeglate, kad naučite šta su profesionalni mediji i novinarstvo, možemo razgovarati o ostalim stvarima", rekla je ona.
Kadić Bojanić Raoniću: Zašto vas je intervjuisao neko koga ste zaposlili?
Kadić Bojanić je pitala Raonića zašto ga je intervjuisao neko koga je on zaposlio.
"Trebali ste da kažete da ne želite da vas intervjuiše neko koga ste zaposlili. S obzirom da ste javni funkcioner mi imamo pravo da izrazimo svoje mišljenje... Mi vidimo medije kao mjesto gdje propitujemo moćne o stvarima koje se tiču naših života“, istakla je ona.
Drobac je kazala da je najveći problem nasilje i "opšta atmosfera nasilja u društvu".
"Važno je da zastanemo kod te činjenice i vidimo šta je posljedica po medije i društvo. Svako mlatara svojom rukom pravde, svako nameće svoju istinu...", istakla je.
Bonus video: