Nevladina organizacija (NVO) Udruženje vojnih invalida Nikšića tražiće prijem kod predsjednika države i Vlade, Jakova Milatovića i Milojka Spajića, jer smatraju da su diskriminisani od strane Komisije za dodjelu sredstava NVO.
U saopštenju dostavljenom “Vijestima” navode da njihovi projekti ne nailaze na podršku, dok se, kako tvrde, pojedine NVO favorizuju i iz godine u godinu su “pretplaćene” na novac iz državne kase.
Iako se, kako tvrde, plaše da bi Udruženje, koje broji 316 vojnih invalida iz opština Nikšić, Plužine i Šavnik, nakon 77 godina rada moglo da se ugasi zbog nedostatka sredstava za rad, pokušaće da se bore za opstanak.
“Analizirajući Odluku o raspodjeli sredstava NVO lako je doći do zaključka da su sredstva podijeljena metodama ‘ko je koga imao’, jer smo iz nezvaničnih izvora prethodno upoznati ko će dobiti sredstva, što se na našu žalost i obistinilo. Komisija za raspodjelu sredstava NVO u oblasti zaštite lica sa invaliditetom Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije je Odlukom o raspodjeli sredstava od 26. 11. 2024. godine dodijelila preko 548 hiljada eura za 22 NVO. Zapazili smo da većina NVO koje su dobile sredstva po ovoj Odluci su dobijala sredstva i prethodnih godina, tako da je u pitanju tipično ustaljeno favorizovanje pojedinih NVO koje su više godina pretplaćene za dodjelu sredstava”, navodi se u saopštenju koje potpisuju predsjednik i sekretar Udruženja vojnih invalida Nikšića, Slavko Krivokapić i Dobrislav Bajović.
Oni su na konkurs za finansiranje projekata NVO u oblasti zaštite lica sa invaliditetom, koji je resorno Ministarstvo objavilo u maju, aplicirali sa projektom “Za ravnopravan položaj bez diskriminacije”.
Komisija je tražila od Udruženja vojnih invalida Nikšića, kao i od 42 druge NVO, da dopune potrebnu dokumentaciju, što su oni i uradili.
Projekat “Za ravnopravan položaj bez diskriminacije”, od 52 koliko ih je dostavljeno nezavisnim procjenjivačima, imao je 58,5 bodova i bio je rangiran kao 38.
Protiv Odluke Komisije nevladine organizacije mogu podnijeti tužbu Upravnom sudu u roku od 20 dana od dana dostavljanja.
“Do 2020. godine nekako smo uspijevali smo da održimo kontinuitet rada našeg Udruženja na osnovu povremeno dobijenih sredstava od projekata od strane nadležnih subjekata Vlade Crne Gore, a posebno od Komisije od igara na sreću. Ali, poslije 2020. godine do danas jedini naš izvor prihoda je od skromne članarine i od povremeno dobijenih sredstava od Opštine Nikšić, dok su nadležna ministarstva po konkursima za raspodjelu sredstava NVO lica sa invaliditetom redovno ignorisali naše projekte sa kojima smo svake godine konkurisali. Vlade su se mijenjale, a odnos prema vojnim invalidima je i dalje nepromjenljiv sa izraženim animozitetom prema ovoj ugroženoj grupi građana Crne Gore koja je i dalje na marginama društva”, navodi se u saopštenju.
Napominju da su ove godine konkurisali na dva javna konkursa koja su objavili Ministarastvo ljudskih i manjinskih prava i Ministarstvo rada i socijalnog staranja, ali da su, kako su napisali, po ovom pitanju i dalje neprepoznatljivi.
“Iako smo najstarija i jedna od najbrojnijih organizacija lica sa invaliditetom u Crnoj Gori, koja se finansira kao NVO isključivo od dodijeljenih sredstava ove i slične vrste, ovim činom faktički nam je kao Udruženju ugrožen opstanak, gdje smo dovedeni u krajnje nepovoljan i neravnopravan položaj. U odbrani opstanka bićemo prinuđeni da se obratimo relevantnim institucijama i međunarodnim socio-humanitarnim organizacijama, da ih upoznamo o problemu i da od njih tražimo pomoć. Za ostale oblike javnog ispoljavanja nezadovoljstva članovi našeg Udruženja će se odrediti naknadno u zavisnosti od rezultata obraćanja i razgovora sa relevantnim institucijama Crne Gore”, zaključuju Krivokapić i Bajović.
Bonus video: