Autoput: Obećali gradnju, a ni papira nema

“Nosilac projekta izgradnje autoputa do sada se nije obraćao Agenciji za zaštitu životne sredine, za davanje saglasnosti na Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu za predmetni projekat”
3 komentar(a)
Ivan Brajović, Foto: Savo Prelević
Ivan Brajović, Foto: Savo Prelević
Ažurirano: 04.09.2014. 14:56h

Iako je i prethodnih, pa potom ove godine više puta najavljivan početak izgradnje prioritetne dionice autoputa Bar - Boljare, od Podgorice do Mateševa, država još od svoje Agencije za zaštitu životne sredine nije zatražila ekološku saglasnost za taj projekat, bez koje gradnja ne smije početi. I dok svako malo iz Vlade stižu uvjeravanja da će uskoro biti dobrih vijesti iz Kine da je njihova državna EXIM banka odoborila kredit od 809 miliona eura i da bageri mogu da krenu, u međuvremenu elementarne pretpostavke da veliki posao krene nijesu obezbijeđene. “Nosilac projekta izgradnje autoputa do sada se nije obraćao Agenciji za zaštitu životne sredine, za davanje saglasnosti na Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu za predmetni projekat”, kažu u Agenciji koju vodi Ervin Spahić.

U ovoj instituciji objašnjavaju da je “uredbom o projektima za koje se vrši procjena uticaja na životnu sredinu utvrđen spisak projekata za koje je obavezna procjena uticaja na životnu sredinu i projekata za koje se može zahtijevati procjena uticaja. “Uvidom u spisak projekata utvrđeno je da je u listi 1. navedene uredbe predviđeno da je za izgradnju autoputeva obavezna procjena uticaja na životnu sredinu, tj. obavezna je izrada Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu za izgradnju autoputa. Napominjemo, jedan od uslova za dobijanje građevinske dozvole jeste i saglasnost na Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu”, piše u odgovorima na pitanja “Vijesti”, koje je potpisao Spahić. Funkcioner Pozitivne CG Emin Duraković kaže da se u ozbiljne projekte, kakav je izgradnja autoputa, nipošto ne smije krenuti bez ozbiljne analize njegovog uticaja na životnu sredinu: “Takvu analizu morala bi da uradi referentna i licencirana ustanova. Sve drugo bi bilo nedopustivo”, kazao je Duraković “Vijestima”.

U ozbiljne se projekte mora ići ozbiljno

Duraković kaže da se u ozbiljne projekte, kakav je izgradnja autoputa, nipošto ne smije krenuti bez ozbiljne analize kako to i koliko može uticati na životnu okolinu: “Bilo je riječi da je ranije rađena nekakva analiza koja nije prošla. Sada svako malo čujemo najave početka gradnje, niko ne pominje ekološku saglasnost, a autoput, ako se ikada bude gradio, treba da prođe kroz Nacionalni park 'Skadarsko jezero' i da, recimo, na sjeveru Taru ispresijeca nekoliko puta”.

Bonus video: