Centar za zaštitu potrošača poručuje da se nižim porezom spiječi udar

Nezvanična saznanja ukazuju da bi RAE za domaćinstva mogao poskupiti struju “par procenata ispod deset odsto”
0 komentar(a)
Ažurirano: 22.11.2011. 09:08h

Elektroprivreda je tražila povećanje regulatornog prihoda, što automatski ne znači da mora poskupjeti struja, jer Vlada može to da spriječi smanjenjem poreza na dodatu vrijednost, smatraju u Centru za zaštitu potrošača.

Savjetnik CEZAP-a Predrag Boljević poziva izvršnu vlast da spriječi udar na standard građana, time što bi sa 17 odsto svela PDV na sedam odsto.

U tom slučaju, dodaje Boljević, bio bi ispunjen zahtjev EPCG a izbjegnut skok cijena.

Prema informacijama “Vijesti”, Odbor Agencije za energetiku (RAE) odlučiće do sredine decembra o zahtjevu EPCG za povećanje važećih cijena

On ocjenjuje nedopustivim da građani subvencionišu Kombinat aluminijuma, a da se domaćinstvima ne vrati ni toliko pomoći za subvencionisanje računa.

Prema informacijama “Vijesti”, Odbor Agencije za energetiku (RAE) odlučiće do sredine decembra o zahtjevu EPCG za povećanje važećih cijena, što bi moglo donijeti poskupljenje od prosječnih oko deset odsto.

Nezvanična saznanja ukazuju da bi RAE za domaćinstva mogao poskupiti struju “par procenata ispod deset odsto”, sa sadašnjih 7,2 centa, odnosno 8,4 centa sa uračunatim PDV-om.

Nove cijene će se primjenjivati od 1. januara, a 15 dana prije primjene treba da budu objavljene.

Od ukupno 220 miliona, EPCG je dozvoljeno da preko cijena od aprila ove do istog mjeseca iduće godine prihoduje oko 202 miliona, a ostatak uzima Prenos (CGES).

Nisu objavili kompletan zahtjev

RAE nije u ponedjeljak objavio kompetan zahtjev EPCG, kako je obećano. Samo su dali obavještenje da je tražena izmjena regulatornog prihoda, cijena i tarifa za 10,62 miliona, što je više od pet odsto odstupanja u odnosu na odobrene troškove na godišnjem nivou.

Predstavnici italijanskog A2A, koji upravlja EPCG, prije zahtjeva RAE žalili su se premijeru na nepovoljne cijene

Došlo je do odstupanja, kako su “Vijesti” objavile u subotu, od 6,2 miliona po osnovu manjeg prihoda od prodaje struje u odnosu na planirano i skupljeg uvoza za oko 2,7 miliona.

Nabavljena je i veća količina uglja, što je premašilo dozvoljeni trošak za skoro 1,5 miliona. Razlika u cijeni energije iz malih hidroelektrana preuzete od kompanije Zeta enerdži, koja je u vlasništvu EPCG i norveškog partnera, iznosi 187,9 hiljada eura.

Predstavnici italijanskog A2A, koji upravlja EPCG, prije zahtjeva RAE žalili su se premijeru na nepovoljne cijene, probleme sa nagomilanim dugovanjima potrošača i teškoj naplati potraživanja.

Vlada ne pominje veće subvencije

"Država mora razmišljati o građanima, ali i o održivosti velikih energetskih kompanija važnih za ukupnu privrednu situaciju u zemlji. Cijena električne energije u Crnoj Gori je niža nego u mnogim zemljama u regionu. Ukoliko ipak dođe do drastičnog povećanja cijena, Vlada je spremna da primijeni socijalni program, kao što je to dosad činila u više navrata", saopšteno je iz kabineta predsjednika Vlade Igora Lukšića.

To je “Vijestima” odgovoreno na pitanje koje rješenje izvršna vlast ima da bi ublažila novi udar, ukoliko dođe do poskupljenja struje, pošto briga o teškoj ekonomsko-socijalnoj situaciji građana treba da bude vladina.

Podsjetili smo na zabrinutost premijera Igora Lukšića da će niže cijene od aprila izazvati gubitak EPCG, čime je pokazao razumijevanje za investitora. Na pitanje hoće li biti povećane subvencije za domaćinstva, ako struja poskupi, odgovoreno je da je pitanje formiranja cijena u nadležnosti RAE “te je stoga sa ovog aspekta nezahvalno davati bilo kakve procjene”.

Upitani su i koliko je predviđeno za subvenciju računa za narednu godinu.

"U skladu sa Zakonom o energetici, Vlada će pratiti stanje u ovoj oblasti i, kao i dosad, građanima u stanju socijalne potrebe i drugim ugroženim kategorijama stanovništva pomoći u okviru svojih nadležnosti i mogućnosti", odgovorila je savjetnica premijera za odnose sa javnošću, Andrijana Vukotić.

Galerija

Bonus video: