Crna Gora sve se slabije rangira na mapi Evrope kada su u pitanju stanja ljudskih prava LGBTIQ osoba, pokazala je najnovija Dugina mapa Evrope (Rainbow Europe Map) koja se tradicionalno uzima kao relevantno mjerilo napretka zemalja u tranziciji u pogledu ljudskih prava LGBTIQ osoba.
Prema najnovioj Duginoj mapi Evrope, koju objavljuje međunarodna organizacija ILGA-Evropa (ILGA-Europe) u saradnji sa brojnim partnerima iz cijele Evrope, Crna Gora je tokom 2017. godine ostvarila 38 procenata, što je jedan manje u odnosu na 2016. godinu, a punih devet procenata manje u odnosu na 2013. godinu, kada smo ostvarili 47 procenata.
Kako je kazala predsjednica LGBT Foruma Progres, Bojana Jokić, ovakav trend konstantnog pada od devet procenata za pet godina je itekako zabrinjavajući i šalje jasan signal da se situacija u Crnoj Gori ne popravlja za LGBTIQ osobe.
Od susjednih zemalja, Crna Gora je iza Hrvatske (51 odsto) i Slovenije (48 odsto), a ispred Albanije (33 odsto), Kosova (33 odsto), Bosne i Hercegovine (31 odsto), Srbije (30 odsto) i Makedonije (14 odsto).
LGBTI zajednica danas obilježava Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije (IDAHOT 2018) kao sjećanje na 17. maj 1990. godine, dan kada je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) donijela odluku o skidanju homoseksualnosti sa liste mentalnih poremećaja. Od tada, pa do danas, kako ističe Jokić, sve veći broj organizacija i širom svijeta se priključuje obilježavanju ovog veoma važnog i istorijskog datuma, a među njima su i nevladine organizacije LGBT Forum Progres i LGBTIQ Socijalni Centar.
Tokom maja mjeseca, ističe Jokić, u znak obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije, nevladine LGBT Forum Progres i LGBTIQ Socijalni Centar sprovele su niz aktivnosti za samu LGBTIQ zajednicu, kao i za institucionalne partnere i saveznike zajednice, ojačavajući saradnju u poljima policijske i tužilačke zaštite, te kulture i društvenog života LGBTIQ osoba.
„Sveukupno, sa strane sprovedenih aktivnosti, maj možemo da ocijenimo kao veoma uspješan i stimulišući mjesec. Naravno, ne smijemo da zaboravimo negativan trend koji prati Crnu Goru što se tiče Dugine mape Evrope i sveukupnog napretka države u oblasti poštovanja ljudskih prava LGBTIQ osoba u praksi. Konačno, ovom prilikom se još i zahvaljujemo Delegaciji Evropske Unije u Crnoj Gori i Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici na tome što su javno istakli zastave duginih boja na svojim zgradama i time pružili podršku LGBTIQ zajednici u Crnoj Gori. Takođe, hvala svim partnerima, volonterima i saradnicima na neumornom radu tokom cijelog mjeseca, kako bi sve aktivnosti bile uspješno realizovane", zaključila je Jokić.
Galerija
Bonus video: