Meni je bitno što je Opština dozvolila gradnju hrama Svetog apostola Marka, valjda će i država. Nije to valjda država za ruševine, već za obnovu svega što je porušeno i gradnju novog. To je ako je prava država, ako nije, bolje da je nema.
Tim riječima je mitropoplit crnogorsko - primorski Amfilohije za “Vijesti” prokomentarisao napore crkve da u metropoli turizma izgradi jedan od najvećih pravoslavnih hramova na obali Jadrana. Prije dva dana je razgovarao sa gradonačelnikom Budve Markom Batom Carevićem i dobio obećanje lokalne uprave da će premjestiti gradsku kapelu sa mjesta na kojem treba da se gradi hram. Nova gradska uprava pomogla je Mitropoliji crnogorsko-primorskoj u obnovi svetinja, posebno manastira Stanjevići iznad Budve.
“Riječ je o obnovi drevnog hrama Svetog apostola Marka, koji je bio manastir još od drevnih vremena, vizantijskih i vremena i Prvog Rima i Drugog Rima, a potom i vremena Vojislavljevića, Nemanjića, pa sve do Petrovića. Petrovići su morali da ustupe ovaj dio Austrougarskoj i tada je došlo do rušenja u Budvi hrama Svete Petke, hrama Svetog Marka i rušenja hrama u manastiru Podmaine Uspenja Presvete Bogorodice, kao i manastira Stanjevići. E sada, kako je Bog udesio, iako su ovi naši iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara tvrdili da će manastir Stanjevići ostati najveličanstvenija ruševina Crne Gore, sada je to zaista ponovo najveličanstvenija građevina Crne Gore, blagodareći trudu naših monaha i dragocjenoj pomoći Opštine Budva”, kazao je mitropolit.
Tvrdi da je nakon obnove hrama Svete Petke, sada vrijeme da se obnovi i hram Svetog apostola Marka.
“Hram je od ogromnog značaja za Budva. Gledam kada sam dolazio, Budva je postala grad, ja se sjećam to je prije 30 godina bila selendra, sada je zaista postala grad. U sklopu tog napretka Budve, neophodno je da taj pradrevni hrama bude obnovljen. Naravno, mnogo je bitno da je Opština Budva u tom pogledu usmjerena kako treba. Kao što je pomogla obnovu manastira Podmaine, manastira Stanjevići. Da se što prije ukloni kapela, a nadam se da će to biti ove jeseni, mi imamo nacrt projekta hrama, pripremamo i sredstva. Meni je bitno da Opština Budva dozvoli, a i država će valjda. Nije to valjda država za ruševine, već za obnovu svega što je porušeno i gradnju novog. To je ako je prava država, ako nije bolje da je nema“, poručio je Amfilohije.
Gradnja hrama predviđena je na mjestu gdje se sada nalazi gradska kapela, koju je Opština izgradila prije deceniju i po, mimo odobrenja Mitropolije.
Gradnja hrama planirana je na parceli tik uz budući supermarket HDL, koji će uskoro početi da se gradi takođe na crkvenoj zemlji - na zaobilaznici.
Mitropolija je trgovačkom lancu zemlju ustupila u decenijski zakup, a od tog novca planira da uloži u gradnju hrama.
"Hvala Žižiću i na nebu”
Amfilohije je kazao da je Mitropolija obnovila i hram Uspenja presvete Bogorodice u manastiru Podmaine u Budvi.
“Obnovljena je i ova svetinja blagodareći monasima i pokojnom Zoranu Žižiću. On je u svoje vrijeme, jer je ovaj manastir Podmaine 1953. godine bio prepisan na Ministarstvo prosvjete ili kulture, donio odluku da se vrati Mitropoliji. Hvala mu i na nebu. I kada bi Bog urazumio i ove njegove, koji su zajedno sa njim stvarali ovu Crnu Gori, da i oni krenu putem, ne da otimaju manastire i svetinje Crne Gore, već da svi zajedno obnovimo. Jer ovo jeste kultura Crne Gore, bila i ostala... li, zna se da ono što je crkveno da je crkveno, država ima svoje državno. Crkveno pripada toj državi u kojoj se nalazi, ali se zna ko brine o crkvenom. Ne mogu sada ateisti da stvaraju svoje crkve, prvi put kod nas se to događa”, rekao je on.
Bonus video: