Ne postoje dokazi da je konzumiranje bijelog luka zaštitilo ljude od koronavirus, poruka je Ministarstva zdravlja.
"Bijeli luk je zdrava namirnica koja može imati određena antibakterijska svojstva. Međutim, ne postoje dokazi da je konzumiranje bijelog luka zaštitilo ljude od koronavirusa", objavljeno je na Twitter nalogu Ministarstva zdravlja.
Dodaju da za sada nema konkretnog lijeka koji se preporučuje za prevenciju ili liječenje koronavirusa.
"Međutim, zaražene osobe treba da dobiju odgovarajuću njegu radi ublažavanja i liječenja simptoma".
U jednom od Twittova o "istinama i mitovima" o koronavirusu, taj Vladin resor je građanima poručio i da ne postoje dokazi da je redovno ispiranje nosa fiziološkim rastvorom zaštitilo osobe od infekcije.
Navode i da je bezbjedno primiti pismo ili paket iz Kine.
"Osobe koje primaju pakete iz Kine nijesu u riziku od infekcije koronavirusom. Na osnovu analize znamo da koronavirusi ne mogu dugo preživjeti na predmetima, kao što su pisma i paketi", navode iz Ministarstva zdravlja.
Takođe ljudi svih starosnih dobi mogu se zaraziti koronavirusom.
"Pokazalo se da su starije osobe i one s postojećim zdravstvenim problemima (astma, dijabetes, srčana oboljenja) osjetljivije".
Takođe, saopštili su i da vakcine protiv upale pluća ne štite od koronavirusa.
"Vakcine protiv pneumonije, kao što su pneumokokna vakcina i vakcina protiv Haemophilus influenza tipa B (Hib), ne pružaju zaštitu", navodi se u jednom od Twittova i dodaje da ni antibiotici ne djeluju protiv virusa, samo protiv bakterija.
Bonus video: